baner candyweb
Alimenty na dzieci

Alimenty na dzieci – co trzeba o nich wiedzieć?

Zapewne każdy z nas słyszał kiedyś termin „alimenty” i wie mniej więcej, o co w nim chodzi. Jednak mało kto zna ich prawdziwą definicję. Dlatego dzisiejszy wpis poświęciliśmy na to, aby przedstawić w nim informacje na temat alimentów. Dzisiaj zwracamy uwagę na alimenty na dziecko. Szczegółowe informacje znajdziesz poniżej.

Definicja alimentów

Alimenty to pojęcie dosyć często stosowane w dziedzinie prawa. Uregulowane jest ono w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Z art. 128 wynika, że alimentami są świadczenia, które dostarczane są osobie niebędącej w stanie samodzielnie się utrzymać. Mogą być to zarówno środki utrzymania, jak i wychowania. Podmiotami, które obciążone są obowiązkiem alimentacyjnym są najbliżsi krewni.

Alimenty na dzieci – kiedy muszą być płacone?

Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym to rodzice mają zapewnić swojemu dziecku normalne warunki do życia. A to dlatego, że osoba małoletnia nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać. Obowiązek alimentacyjny będzie ciążył więc tutaj na rodzicach od czasu narodzin dziecka, aż do jego usamodzielnienia się. Ważną kwestią, jaką należy tutaj zapamiętać, jest to, że nie poprzestaje się płacenia alimentów na dziecko, które osiągnęło już pełnoletność, a to dlatego, że może ono nadal kontynuować naukę i nie mieć środków na utrzymanie się. Natomiast jeśli chodzi o dziecko, które jest chore lub z niepełnosprawnością, to wówczas taki obowiązek alimentacyjny może nigdy nie wygasnąć. Rodzice w ramach alimentów na dzieci muszą zapewnić swoim pociechom odpowiednie warunki do funkcjonowania, w tym wyżywienia, mieszkania, kosztów związanych z leczeniem czy edukacją i wypoczynkiem, a także zakupem ubrań i innych niezbędnych rzeczy do codziennego użytku.

Podsumowanie informacji

Tak jak zostało wspomniane na wstępie, alimenty na dzieci to jedno z najczęściej spotykanych terminów pojawiających się w dziedzinie prawa. Mogą one być ustalane poprzez postępowanie sądowe lub na podstawie umowy notarialnej. Jednak najczęściej następuje to drogą sądową. Jeżeli chodzi o wysokość obowiązku alimentacyjnego, to sąd ustala go, uwzględniając przy tym potrzeby dziecka czy też zarobki i majątek rodzica.