baner candyweb
Kwalifikowany podpis elektroniczny

Czym różni się podpis kwalifikowany od podpisu elektronicznego?

Jak można zauważyć, technologiczne rozwiązania coraz bardziej ingerują w nasze życie. Można powiedzieć nawet, że obecnie wiele z takich narzędzi wykorzystywanych jest przez osoby oraz firmy, które dążą do usprawnienia wykonywanych przez siebie czynności. W dzisiejszym wpisie wspomnę o tym, jaka jest definicja kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz czym on się różni od zwykłego podpisu elektronicznego. Sprawdź.

Kwalifikowany podpis elektroniczny – definicja

Kwalifikowany podpis elektroniczny to narzędzie, za pomocą którego można podpisywać dokumenty w formie elektronicznej. Składa się na niego certyfikat oraz w pełni bezpieczne urządzenie służące do sporządzania e-podpisów. Zbiór danych, na których bazuje kwalifikowany podpis elektroniczny, umożliwiają identyfikację tożsamości osób bądź firm, które przesyłają dokumenty drogą elektroniczną. Jest to podpis, który przypisany jest tylko do jednej osoby i posiada takie same skutki prawne co podpis odręczny.

Podstawowe różnice pomiędzy podpisem kwalifikowanym elektronicznym a zwykłym podpisem elektronicznym

Zwykły podpis elektroniczny odgrywa mniejszą rolę w porównaniu do kwalifikowanego podpisu elektronicznego. A to dlatego, że nie posiada on certyfikatu kwalifikowanego. Z tego względu można go używać przy podpisywaniu mniej ważnych dokumentów. Jeśli chodzi o podpis kwalifikowany elektroniczny, to umożliwia on podpisywanie dokumentów wyższego stopnia, na przykład takich, które związane są ze sprawami sądowymi. Należy tutaj powiedzieć, że kwalifikowany podpis elektroniczny jest zaawansowaną formą zwykłego podpisu elektronicznego i nie należy mylić ze sobą tych dwóch pojęć.

 

Podpis kwalifikowany elektroniczny to bardzo korzystne rozwiązanie nie tylko dla przedsiębiorców czy instytucji, ale również dla osób prywatnych. Jest to rozwiązanie zgodne z przepisami oraz potwierdzające integralność dokumentu. Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo przesyłanych przez siebie dokumentów w formie elektronicznej, to ten rodzaj podpisu elektronicznego jest najlepszy, ponieważ opiera się on na kwalifikowanym certyfikacie.