baner candyweb
dofinansowanie do domów energooszczędnych

Domy energooszczędne – sprawdź, jakie warunki musisz spełnić aby uzyskać dofinansowanie

Budowa domu to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Dla wielu osób, jedynym wyjściem jest zapożyczenie się w banku lub zaufanie swojemu szczęściu i wygrana w Lotto. Pozyskanie pieniędzy na budowę jest jednak o wiele poostrzę. Jesteś ciekaw na czym polega dofinansowanie do domów energooszczędnych? Przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się:

  • Co to jest program dofinansowania?
  • Jakie programy dotacyjne są do tej pory dostępne w Polsce?
  • Ile wynosi kwota dofinansowania?
  • Gdzie należałoby złożyć wniosek?

Co to jest program dofinansowania?

Program dofinansowania do domów energooszczędnych wprowadził w Polsce Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przez 5 lat, bo do 2018 roku, program miał na celu zainspirowanie polaków do zmiany stylu życia na bardziej ekologiczny. Domy energooszczędne to idealne rozwiązanie w czasie gdy temat globalnego ocieplenia staje się codziennością.

Ogólne przepisy co do budowy domów energooszczędnych ustaliła już 5 lat temu Unia Europejska. Według tej dyrektywy domki energooszczędne powinny zużywać możliwie jak najmniej energii – ale także żeby takową energie wytwarzały same.

Jakie programy dotacyjne są do tej pory dostępne w Polsce?

  • Program „Moja woda”

Jak dotąd najmłodszy z wszystkich trzech programów. Celem tego programu jest zwiększenie zatrzymywania się wód opadowych w zbiornikach retencyjnych przy budynkach jednorodzinnych. Deszczówka idealnie nadaje się dla roślin, a dzięki zbiornikom, miejska kanalizacja nie będzie powodować lokalnych podtopień.

  • Program „Mój prąd”

Ruszył w 2019 roku. Zakłada możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Dzięki tej inwestycji osoby fizyczne mogą wytwarzać prąd na własny użytek – opłaty za prąd zredukowane do minimum. Szczególnie w miesiącach letnich.

  • Program „Czyste powietrze”

Najbardziej znany program, skupia się on na wymianie starych pieców (tak zwanych „kopciuchów”) na gazowe lub elektroenergetyczne. Z dofinansowania mogą skorzystać tylko właściciele budynków już wybudowanych. Nowe budownictwo nie kwalifikuje się pod wymianę pieców – dlatego, że w nowo budowanych domach montuje się nowe instalacje.

Ile wynosi kwota dofinansowania?

Jeżeli zdecydujesz się na budowę domu energooszczędnego, możesz liczyć na dopłatę w wysokości 30 000 zł. Dofinansowanie na budowę domków energooszczędnych jest wypłacane dopiero po zakończeniu budowy, dlatego ważne jest aby mieć odpowiednie środni na pokrycie całej inwestycji.

To samo tyczy się programów. W zależności z jakiego programu skorzystasz, kwota dofinansowania będzie inna. I tak w przypadku programu „Moja woda” będzie to kwota do 5 000 zł. Zakwalifikowane osoby otrzymują w pakiecie montaż, budowę i uruchomienie instalacji. Wysokość dotacji w programie „Mój prąd” będzie zależeć od zakresu inwestycji – wcześniej była to kwota do 5 000 zł. Natomiast program „Czyste powietrze” podzielono ze względu na roczny dochód właściciela posesji – podstawowa stawka może wynieść 30 000 (na dom energooszczędny) i 50 000 (na dom pasywny).

Gdzie należałoby złożyć wniosek?

W bardzo prosty sposób. Albo składając wniosek przez portal internetowy albo wypełniając go osobiście w urzędzie. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie internetowej Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej lub w urzędzie.

Warto tutaj również wspomnieć o tym, że niektóre banki udzielają w ramach realizacji inwestycji energooszczędnych tak zwanego kredytu prewencyjnego – na ważny interes społeczny.

Tagi: , ,