baner candyweb
Ustawa o ochronie zwierząt

Nie bądźmy obojętni. Kilka słów o ochronie zwierząt

Na całym świecie jest mnóstwo gatunków zwierząt, które przez działalność człowieka została zdziesiątkowana. Kompletnie bez potrzeby zabijane są najbardziej rzadkie zwierzęta na świecie. Wiele dzikich zwierząt traci życie, aby tylko kłusownik mógł odciąć cios, lub róg. Reszta zwierzęcia jest mu kompletnie nie potrzebna. Dlatego zwierzęta zagrożone wyginięciem są objęte ścisłą ochroną i polowanie na nie może skończyć się dla kłusownika sporą grzywną lub nawet karą pozbawienia wolności. Wielu kłusowników wymyka się władzom i przez dalsze polowanie w celu zyskania majątku doprowadzają do niemal wymarcia zwierząt takich jak nosorożec biały, którego liczba gwałtownie spada. Wilk workowaty to gatunek torbacza, który już od dawna przestał istnieć, mimo tego, że genetycy wciąż pracują nad odbudową wymarłego zwierzęcia.

O ochronie zwierząt w Polsce. Najrzadsze zwierzę w polsce – Ryś.

W naszym kraju również mamy gatunki zwierząt, których populacja gwałtownie spada i coraz rzadziej możemy cieszyć się ich widokiem w naturalnym środowisku. Jednym z takich gatunków jest bardzo cichy i niewidoczny ryś. Wina tak gwałtownego spadku liczebności tych kotów nie leży po jednej stronie. Niszczenie lasów – ich naturalnego środowiska, ruchliwe drogi i pułapki zastawione na inne zwierzęta powodują, że biedne rysie mimo tak dużych umiejętności ukrycia przed człowiekiem zostaje szybko dziesiątkowany. Spotkanie takiego kota w naturalnym środowisku graniczy już z cudem.

Ustawa o ochronie zwierząt – ratunek dla wymarłych gatunków.

Ustawa o ochronie zwierząt w czytelny sposób przedstawia nam prawa, jakich musimy przestrzegać by nie wyrządzać krzywdy i nie przyczyniać się do wymierania poszczególnych gatunków zwierząt. Liczne porzucenia, okrucieństwo jakim obdarza człowiek inne, żyjące istoty i brak wyobraźni doprowadził do zaostrzeń, które mają zniechęcić ludzi krzywdzących inne zwierzęta. Wysokie kary przewidziane za przejawy przemocy lub okrucieństwa wobec zwierzaków pomagają, choć sadystów nie brakuje. Ciągle słyszy się o przywiązanych do drzewa psach, zakopanych w workach żywych kotach lub w niehumanitarny sposób zabijanych zwierzętach.

Pamiętajmy, że zwierzęta to istoty, które żyją, czują boją się i przede wszystkim nie chcą zrobić człowiekowi żadnej krzywdy! No chyba że stoimy pośrodku sawanny, gdzie spośród traw wyłania się stado wygłodniałych lwów. Jako istoty rozumne mamy obowiązek troszczenia się o ich dobro, pomagając im przeżyć, a nie dla chwilowego przypływu gotówki zabijać.

Tagi: ,