baner candyweb
Do czego potrzebna nam prolaktyna

Do czego potrzebna nam prolaktyna?

Mało kto wie, czym jest prolaktyna, ponieważ to słowa dosyć rzadko spotykane w naszym codziennym życiu. Jednak odgrywa ona ważną rolę w naszym organizmie, dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej i odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest i jakie korzyści otrzymujemy z prolaktyny?

Co to jest prolaktyna?

Prolaktyna jest to hormon, który jest wytwarzany w wielu miejscach naszego ciała. Między innymi za jej źródło uważana jest część przysadki mózgowej, piersi czy komórki tkanki tłuszczowej.
Oprócz tego, że jest odpowiedzialna za produkowanie mleka w piersiach świeżo upieczonych mam pomaga nam jeszcze w bardzo wielu procesach.

Działanie prolaktyny i jej partner – dopamina.

Do obecnej chwili stwierdzono, że hormon ten bierze udział w około trzystu procesach w naszym ciele. Aby utrzymać prawidłowy poziom prolaktyny należy suplementować się lub jeść produkty bogate w witaminę B6. Pomaga ona regulować poziom, ponieważ niedobór lub nadmiar prolaktyny niekorzystnie wpływa nasz organizm. Jej wydzielanie jest zależne od dopaminy.
Dopamina jest związkiem chemicznym, który pełni bardzo wiele funkcji w naszym organizmie. Między innymi wpływa na ciśnienie krwi, napięcie mięśniowe oraz odczuwanie emocji.

Prolaktyna – nadmiar lub brak.

Jeśli mamy do czynienia z podwyższonym poziomem prolaktyny we krwi, która często występuje w ciąży lub podczas stosowania leków zmniejszających produkcję dopaminy możemy mówić o obniżonym libido, bólów głowy, zmian skórnych lub zaburzeń wzroku.

Z kolei jeśli w naszym organizmie brak hormonu jakim jest prolaktyna, objawami występującymi w takim stanie jest na przykład obniżona odporność i podatność na zakażenia oraz dosyć trudne gojenie się ran. Oprócz tego niedobór prolaktyny nie skutkuje niewygodnymi dla nas objawami. Mamy, karmiące piersią są najczęściej narażone na tak zwaną hipoprolaktynemie czyli prościej – niedobór prolaktyny.

Im większą świadomość mamy na temat naszego zdrowia i funkcji jakie w nim zachodzą, tym lepiej wiemy jak zdrowo żyć. Dlatego warto czytać i dowiadywać się więcej o swojej gospodarce hormonalnej, aby wiedzieć dlaczego czasem czujemy się gorzej, mamy kiepsi nastrój i nic nam nie wychodzi. Pozwoli to łatwiej zrozumieć nasz organizm i zachować równowagę.

Tagi: , , ,