baner candyweb
nebulizator siateczkowy

W jaki sposób pozbyć się infekcji górnych dróg oddechowych?

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się inhalacje i nebulizacje. Są to zarówno bezpieczne, jak i bezinwazyjne sposoby terapii najróżniejszych schorzeń układu dróg oddechowych, w tym również tych o charakterze przewlekłym. Infekcje dróg oddechowych są niestety częstym zjawiskiem, z którym przyszło nam nieustannie walczyć. Lekarze i specjaliści polecają więc taką formę leczenia zarówno najmłodszym pacjentom, dorosłym, jak i osobom w zaawansowanym wieku. Efekty, jakie można zauważyć już po pierwszym zabiegu, są natychmiastowe i przynoszą upragnioną ulgę w uporczywych dolegliwościach. Niemniej różnią się od siebie, dlatego dziś powiemy sobie na ten temat nieco więcej.

Z nimi dużo łatwiej jest…

Nebulizatory i inhalatory to urządzenia, które uznaje się za niesamowicie skuteczne w leczeniu chorób układu dróg oddechowych. Leki podawane w formie wziewnej trafiają bezpośrednio do płuc wraz ze wdychanym powietrzem, co wyklucza efekty uboczne – które pojawiają się często w przypadku leków doustnych oraz dożylnych.

Pomimo iż zarówno nebulizacje, jak i inhalacje uważa się za terapie wziewne i niekiedy tych dwóch terminów używa się ze sobą zamiennie, tak naprawdę oznaczają nieco inne czynności. Inhalacja to inaczej „parówka”, w której chory wdycha gorące opary substancji leczniczej – mogą to być opary ziół leczniczych bądź olejków eterycznych. Nebulizacja natomiast to metoda leczenia dróg oddechowych, w której chory wdycha chłodną mgiełkę (aerozol) za pomocą specjalistycznego urządzenia zwanego nebulizatorem.

W zależności od rodzaju urządzenia mgiełka powstaje w różny sposób. Wyróżnia się przy tym trzy rodzaje nebulizatorów (siateczkowe, pneumatyczne i ultradźwiękowe) i tak:

  • nebulizator siateczkowy – uważany również za jedno z najwydajniejszych urządzeń do inhalacji dostępnych na rynku – wytwarza aerozol dzięki cienkiej wibrującej membranie (stąd można się spotkać również z inną nazwą urządzenia, czyli z nebulizatorem membranowym),
  • nebulizator pneumatyczny – zwany również kompresorowym – wytwarza leczniczą mgiełkę poprzez sprężone powietrze i kompresor,
  • nebulizator ultradźwiękowy – działa na zasadzie drgań o wysokiej częstotliwości. Aerozol powstaje dzięki ultradźwiękom.

Jeżeli chodzi o nebulizację, to jest to metoda, którą można wykorzystywać przez dłuższy czas – jest polecana szczególnie w chorobach dróg oddechowych o charakterze przewlekłym. Natomiast inhalacje stosuje się z reguły krótkotrwale, głównie podczas pojedynczych epizodów chorobowych – głównie lekkiego przeziębienia.

Zalety i wskazania

Nebulizacja pozwala w szybki sposób pozbyć się infekcji zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Działanie nebulizatorów pozytywnie wpływa nie tylko na stan zdrowia chorego, ale również na jego ogólne samopoczucie. Nebulizacja wywołuje szybką reakcję, jest prosta w przygotowaniu i przeprowadzeniu, działa miejscowo, a także pozwala na podawanie kilku leków naraz.

Wskazaniami do terapii inhalacyjnej są między innymi katar, kaszel (zwłaszcza suchy), zapalenie płuc, oskrzeli, zatok, zapalenie oskrzelików (u dzieci), astma, alergie wziewne, a także niektóre zaburzenia rytmu oddychania, np. bezdech senny.

Tego typu zabiegi można również stosować profilaktycznie, by złagodzić nieprzyjemne czynniki, które negatywnie wpływają na nasze drogi oddechowe. Szczególnie zaleca się ich stosowanie w okresie jesienno-zimowym.

Tagi: ,